
„Sorry jako?“ -Andrej Babiš na otázku zda-li prozradí jeho příjem.
Situace ohledně EET se začíná zdát jako jeden velký vtip. S humorem to bere i český poslanec Andrej Babiš, který takto reagoval na otázku reportérky televize Nova a ČT24 ohledně průkaznosti jeho příjmů. Video lze zkouknout zde. Nicméně konec anekdot, pustťme se do důležitých věcí.
V našem minulém díle jsme rozebírali otázku ohledně založení EET a její kritiky.
Jak už jistě víte, Elektronická evidence tržeb neboli online registrace tržeb se týká bezpochyby všech (respektive zatím 1. etapy) podnikatelů od prosince roku 2016. Pojďme si položit jednoduché otázky: Je EET opravdu nutné? Sníží se tím ztráta ve státním rozpočtu?
Znám lidi, kteří spoustu let provozují na venkově restauraci, nemají živnost, povolení hygieny a i přesto vydělávají dobré peníze. Je to komické, ale je to tak. Potom tu jsou tací, kdo má například firmu ABC s offshorovým bankovním účtem, má v tuzemsku milionový obrat v Kč, který okamžitě putuje do offshorové banky, která je mimochodem anonymní a příslušný stát nevydává žádné informace o účtu-nelze tedy dohledat majitele, a firma přitom neplatí žádné daně. Stát na tom tedy obrovsky prodělává.
Bohužel i u nás v ČR tací jsou. Možná se tak stát pročistí od takové havěti a začnou řádně platit daně z příjmu. Už žádné skrývání.
Komu EET prospívá: Samozřejmě, že státu. Už žádné daňové úniky. Jen řádné a včasné odvádění daní. Sníží se tím také ztráta v dlouhodobém úbytku v statním rozpočtu.
Ukážeme si na statistice v příštím díle!